čtvrtek 21. prosince 2017

Rozhovor s Drahuškou: „Masáž je hlavně o objevování sebe sama.“

Jsou rozhovory, kdy potkáte člověka, který toho má opravdu hodně co říct a ordinérní otázky jdou okamžitě stranou. V takovou chvíli jen sedíte a napjatě posloucháte. Právě takový byl rozhovor s ženou, která vás překvapí svou věčně dobrou náladou, úsměvem od ucha k uchu a povídáním, které nechcete, aby jen tak skončilo.

S Drahuškou jsme se sešly v brněnské kavárně Podnebí. Zrovna pršelo a vypadalo to, že snad přijde bouřka. Ovšem po pár minutách našeho povídání se jakoby zázrakem vyjasnilo a vykouklo slunce. Právě takové slunce, jako je sama tato na první pohled drobná a křehká žena, která vás však dokáže opravdu mile překvapit svým nadšením a příjemnou skromností.

Jak to všechno začalo?
Často v životě nastanou okamžiky, se kterými člověk nepočítá a ani je nečeká. V takovém případě je však na místě nezůstat stát na jednom místě a jednat. Někteří lidé se rozhodnou, že se budou masáži věnovat, aby ulevili lidskému tělu, pro jiné má však masáž hlubší cíl.

Jak se člověk dostane z ekonomické školy až k masážím?
Drahuška se k masáži dostala postupem času a velmi spontánně. Sama říká: „Začínala jsem studiem čínské medicíny, poté jsem se začala věnovat homeopatii a následně objevila kouzlo masáží.“ Je pravdou, že v současnosti se nám může zdát, že masérů a masérek je opravdu hodně, ale velká část z nich se věnuje například sportovní masáži a pohlíží na tělo spíše jako na stroj.

Co všechno umí masáž?
Masáž není pouhou částí fyzioterapie a naučenými pohyby a uvolňování ztuhlého krku nebo zablokovaných zad. „Masáž je objevování sebe sama. Je to působení na fyzické tělo tak, aby tyto doteky ovlivňovaly také psychiku.“ dodává Drahuška. Na otázku, kde se nejvíce inspirovala přichází odpověď vzápětí. „Nejvíce se mi líbí přístup východního světa, k masáží je tam přistupováno nejen skrze tělo, ale také skrze duši. Masáž je jakýmsi poznáváním lidí, kdy člověk nesoudí ani nehodnotí, jen se snaží druhým ukázat, že cestu k poznání sebe sama může jít každý.

Jak je náročná práce s lidmi a co je cílem kurzů masáží?
Práce s lidmi patří mezi nejtěžší disciplíny a zároveň úkoly, kterým by se měl každý z nás ve svém životě naučit. „Měla jsem a vlastně mám ve svém životě štěstí na lidi, učila jsem se od profesionálů, od lidí, kteří svou práci brali spíše jako poselství a dělali ji srdcem. Je důležité vědět, že znalosti z čínské medicíny, z homeopatie a také z masáží se dají použít i pro běžný život. Každý by si měl najít čas pro sebe a naučit se pomoct sobě a také druhým. To je i cílem mých kurzů.“ s úsměvem popisuje Drahuška. „Základem správné masáže a také kurzu není jen zahltit lidi velkým množstvím informací, ale být okamžik součástí příběhu, který vypráví každý z nás. Pomoct druhým najít to, co je v nich dokonalé a to, co je právě pro ně to nejlepší. Každý člověk je jiný, a proto jsou kurzy tak zajímavé a neustále mě posunují a motivují k dalšímu vzdělávání.“ dodává.

Proč jít na kurz masáže?
Může se zdát, že pokud člověk, který se věnuje masážím naučí ostatní lidi kolem sebe masírovat se navzájem nebo masáží pomoct sám sobě, tak přijde o práci a lidé jej už nebudou potřebovat. K tomu však Drahuška vysvětluje: „Kurz masáží, ať už se jedná o reflexní masáž chodidel, ájurvédskou masáž hlavy nebo oblíbené partnerské masáže, mají lidi naučit pracovat sami na sobě, zlepšit mezilidské vztahy a také vnímat tělo jako celek.“ „Masáž je totiž práce s energií a dotek by měl být přirozenou součástí každého z nás. Masírovat tak může opravdu každý, a to je také mým přáním. Aby se na kurzu sešli nejen odborníci, lékaři nebo fyzioterapeuti, ale také maminka, která se chce naučit masírovat své dítě, nejlepší kamarádky, partneři nebo úplní začátečníci, které však masáž zajímá a chtějí se ve svém životě také vzdělávat, a tím neustále posunovat dál.

Jak dosáhnout rovnováhy a harmonie?
Kromě stávajících kurzů, které se odehrávají například v příjemném prostředí brněnského centra Lipka se můžete těšit na kurzy, kde budou přednášet zajímavé osobnosti, například s Pavlem Hloškou, což je učitel a zakladatel Školy ájurvédské medicíny a jiní. „Masáž by rozhodně neměla být něčím nedostupným, co si člověk dopřeje jen jednou za měsíc. Měla by se stát přirozenou součástí našich životů, a zastávat v nich, jak určitý druh rituálu, který vede k relaxaci, tak by měla mít zdravotní účinky a v neposlední řadě by měla pomoci k nalezení psychické i fyzické rovnováhy a harmonie.“ shrnuje výhody masáže Drahuška.

Více o masážích i o kurzech se můžete dozvědět zde – http://www.carezza-masaze.cz/

Jak jste na tom vy a masáže? Navštěvujete je? 
3 komentáře:

 1. Kdysi měli jednou rekondičním pobytu maminek s postiženými dětmi na Lipně, jsme my maminky měli jako bonus shiatsu masáže. Věnovala se nám celý tyden moc milá paní, která mimo jiné s námi ještě každý den cvičila i thaiči. V tu dobu mi to hrozně moc dalo a z toho pobytu jsem čerpala ještě dlouhé roky. Taky to byly jedinné masáže, které jsem , kdy absolvovala...takže ne, na masáže nechodím a masáž beru jako velice intimní záležitost. Právě proto, že masáž se dotýká i duše člověka.

  OdpovědětVymazat
 2. Moc pěkný článek, masáže miluji, ale špatná volba maséra a je po prožitku. Kolikrát jsem byla na masáži bych asi spočítala na prstech jedné ruky a něco, a jen párkrát to byl opravdový zážitek.
  Každopádně díky za tip, až se mi znovu zachce masáže, už vím kam se obrátit, i ty kurzy zní skvěle, dlouho mě něco takového láká, ale nikdy jsem se nedokopala k nějaké akci, díky článku si říkám, že toto malé přání bych si mohla konečně splnit!

  OdpovědětVymazat
 3. Dobrá a kvalitní masáž je určitě skvělá věc a dokáže člověku velmi ulevit a pokud se chodí pravidelně tak i pomoct.Pokud má člověk potíže např. s páteří,tak je fakt dobré chodit vícekrát do měsíce a pravidelně,protože jak mi říkala i jedna masérka z Rhb,jedna masáž jednou za čas nic nevyřeší.A to je pravda.

  OdpovědětVymazat