úterý 28. února 2017

13 čarovných otázek o snění

Sny jsou zvláštním zážitkem, který vnímám velmi silně. Už od malička mě sny provází a já se o ně zajímám, čtu si o nich, zkoumám je a snažím se dívat se na ně z několika pohledů. Dnes třeba z pohledu malého a snad i milého dotazníku, který o mém snění řekne víc. 
1) Zdají se ti v noci sny?
Ano, zdají. Dokonce se mi sny zdají každou noc. Už jsem se naučila si sny pamatovat, protože si je hned po probuzení v duchu nebo i nahlas zopakuji. Pak si je zapisuji do snového deníku nebo do počítače. Spoustukrát jsou mi sny inspirací pro psaní, pro povídky a příběhy. Málokdy se mi zdá jen jeden sen.

2) Máš snář a vykládáš si sny?
Ano, mám snář a dokonce mám alespoň dalších deset knih o snech. Jak z pohledu šamanismu, magie, čínské medicíny, psychoanalýzy, podle Freuda a podobně. Snažím se sny studovat komplexně a vědět o nich ideálně všechno. Sny si vykládám spíš podle pocitu, podle událostí kolem a snažím se na každý sen dívat z několika pohledů. Málokdy si sen vyložím stylem snáře, že třeba had ve snu = neštěstí.

3) Co ty a noční můry?
Tak o tom bych už dnes mohla mít slušně obsáhlou knihu. Řekla bych, že já a noční můry jdeme spolu ruku v ruce už pěknou řádku let. Ano, noční můry mám a dost často. Dokonce jsem od blízkých zaslechla, že máme v rodině prokletí v podobně nočních můr. Jako malá jsem často brečela ze spaní, nechtěla spát ve tmě, nechtěla spát sama a sny hrozně trpěla. Poslední dobou už to spíš beru jako další život, který se odehrává v noci. A někdy je opravdu hodně zajímavý a často bolestně skutečný.
Noční můra od milovaného H.Fussli
4) Zažila jsi někdy spánkovou paralýzu?
Ano, zažila. Není nic horšího než se probudit, otevřít oči a nemoct pohnout nohama ani rukama. Nemoct se nadechnout a křičet do ticha noci tak, že ve skutečnosti nevydáte ani hlásku. Občas se spánkový paralýza spojí s velmi nepříjemnými představami a vidinami. Někdy jde jen o stín u postele, někdy je stín blíž a jakoby svíral vaše hrdlo nebo vám seděl na hrudi. Lidský mozek, podvědomí a taky bezbřehá fantazie dokážou někdy vytvořit opravdu malé peklo na zemi.

5) Dokážeš své sny ovlivňovat?
Lucidní snění? Myslím, že jsem se za ty roky "studia" a zkoumání snů už mnohé přiučila. Takže za sebe bych řekla malé tiché ano. Ano, umím své sny ovlivnit, ale ne vždy se mi to povede. Často však ve snu vím, že je to sen, často se přinutím probudit nebo když padám do propasti, tak pod sebe vsunout třeba obrovský nadýchaný polštář nebo trampolínu, která mě vrátí zpět. Ovšem ne vždy se mi to povede. Hodně to záleží na mém rozpoložení a psychické pohodě.
6) Máš ze snů nějaké zajímavé poznatky?
Mám ze snů milion poznatků, ale mezi nimi třeba to, že ve snu si můžu vybrat, buď můžu běhat nebo létat. Nikdy ne obojí dohromady. Nikdy ve snu nejím, i když mám často obrovský hlad a jídlo sháním, kupuji nebo připravuji. Ve snu nemám odraz v zrcadle, jen jednou jsem se ve snovém světě v zrcadle viděla a probudila jsem se absolutním šokem a absolutně nechápala, co se to stalo. A spoustu dalších poznatků a zjištění.

7) Na co myslíš večer před spaním?
Dřív, když jsem pravidelně cvičila jógu, tak jsem si přehrála celý den od rána do večera, poděkovala za to, co se povedlo a snažila se pochopit to, co bylo špatně a jak to mám udělat jinak. V současnosti si před spaním pouštím hudbu, filmy, meditaci nebo si jen lehnu na záda a zavřu oči. Představuju si, co krásné jsem zažila, myslím na hvězdy, na vesmír, na toulání v lese, na piknik na louce, na lidi, které mám ráda, na objetí blízkého nebo na chvíle, kdy má člověk pocit, že je šťastný a že opravdu žije naplno...

8) V jakou hodinu se často v noci vzbudíš?
U mě je to jasné, budím se buď přesně o půlnoci, tedy na mém digitálním budíku bliká 0:00 nebo taky velmi často 3:15. A úplně nejčastější čas, který vidím je datum mého narození a zároveň datum úmrtí mého milovaného dědy. Tohle číslo mě provází nejen ve snech, na hodinách, ale i ve skutečnosti, třeba na billboardech, cedulích, spz značkách a podobně.
9) Byla si někdy náměsíčná?
Ano. A musím se tomu ještě dnes smát. Když jsem byla malá měla jsem dokonce halucinace, nemohla spát a měla pocit, že mě někdo unáší na vodě, pak do mraků a podobně. Vždy jsem pak chodila po pokoji nebo po domě. Taky jsem si jednou odnesla přikrývku a schovala ji. Vzbudila jsem rodiče, že je mi zima a půlku noci jsme hledali mou deku.

10) Je nějaký sen, který se ti opakuje neustále dokola?
Marně přemýšlím, jestli ještě nějaký takový sen mám, ale mám pocit, že žádný stejný sen se mi neopakuje. Je pravda, že se mi zdá o stejných místech, lidech, ale mé sny mají vývoj a pokračují si jako nekonečný příběh neustále dál. I když velmi často se mi zdávalo o moři, vlastně pořád to samé. Teď už kupodivu dlouho ne.

11) Jaký byl tvůj nejkrásnější sen?
Jelikož mám snů opravdu hodně, tak je těžké vybrat ten nejkrásnější. Rozhodně k takovým snům ale patří potkávání se s lidmi, kteří už tu nejsou. Není nic lepšího než ve snu znovu stát naproti někomu, kdo vám neuvěřitelně chybí a život bez něj ztrácí smysl. Stát proti němu, udělat krok a moct ho ještě jednou obejmout. Pevně zmáčknout, brečet štěstím, radostí a také dojetím, bouchat do něj pěstmi, že vás tu nechal, nechávat se uklidňovat, konějšit a hladit po vlasech. Říct mu ještě jednou, jak moc vám chybí, jak jste ho milovali a jak ho milujete pořád a už taky navždy budete. Prosit ho, ať vám drží místo vedle sebe. Takové sny, kdy můžete udělat ještě něco, co jste nestihli, tak ty jsou nejlepší...

12) Jaký byl tvůj nejhorší sen?
Nejhorší sny jsou pak ty, kdy se vám zdá o něčem z čeho máte strach. Sny o rozchodu, o nemoci, o smrti, o ztrátě blízkých, o ztrátě pevné půdy pod nohami. Sny o válce, o tom, že jste na světě úplně sami a nikdo vás nechápe. Sny o věcech, které nemůžete změnit a nic s nimi neuděláte. Vlastně stejně jako v realitě, i ve snu je nejhorší bezmoc.
13) Máš nějaké snové přání?
V ideálním případě bych si mohla přát, aby se mi pořád zdály sny, tak jak se mi zdají. Možná by mohlo přicházet víc těch příjemných a barevných snů, možná by ty sny nemusely být předpovídající budoucnost, protože jsem z toho občas unavená a možná bych byla ráda, kdybych své sny chápala snáz a symboly a nápovědy v nich byly přímější a pochopitelnější. 

Jak jste na tom vy a sny? Jaké sny se vám nejčastěji zdají? Máte už svůj lapač snů a máte nějaký tajemný snový zážitek?

Milovnice snů


2 komentáře:

  1. Najviac nemám rada, keď sa zo sna prebudím s pocitom, že niekto je pri mne alebo sa neviem postaviť. Samozrejme, aj nočné mory sú zlé, najmä keď sa mi sníva že umrie neikto, kto je môjmu srdcu blízky. Ale inak mám snívanie naozaj rada a to aj bez toho, aby som poznala jeho výklad. No občas ma to zaujíma :)

    OdpovědětVymazat
  2. We are protecting the Army, Navy, and Coast Guard. Let us protect you. Start your FREE trial.

    OdpovědětVymazat