pátek 4. března 2016

10 x Jak poznáte opravdu skvělou knihu

Miluji dotazníky a různé testy, ale vždy mě dostanou otázky typu: "Nejoblíbenější film, kniha nebo cokoliv jiného". Po této otázce totiž vždy následuje ta moje: "A můžu jich uvést víc?" Já jsem prostě opravdu nerozhodná a málokdy si dokážu vybrat třeba jen jednu oblíbenou knihu. Už teď mi v hlavě jede seznam těch minimálně deseti nej.
Nicméně, abych tady nemusela svůj seznam sepisovat, protože by mi určitě bylo některých knížek líto, tak jsem vymyslela jiný a mnohem lepší soupis. A to, jak poznáte opravdu skvělou knihu! Mě se totiž poslední dobou pomalu, ale jistě z mého knihomolství stává příjemná, ale opravdová diagnóza!:)
1) Opravdu skvělou knihu nemůžete odložit. A tak ji sebou berete na toaletu, do vany, do postele, do auta, kde čtete na červené a taky ji máte otevřenou třeba při vaření. A věřte, že toto cestování jde na knihách mnohdy vidět, když vám totiž padá třeba kečup, tak hádejte, kde zrovna přistane!:)

2) U skvělé knihy vás nesmí nikdo rušit. Třeba mě, v opravdu napínavou chvilku, vadí i skoro neslyšitelné ukápnutí vody z kohoutku nebo pištění ptáků za oknem. A to nemluvím o tom, když mi zbývá třeba posledních patnáct stran a můj muž se zeptá: "Co bude k večeři?"

3) Pokud čtete skvělou knihu a z nějakého opravdu závažného důvodu ji musíte na chvilku odložit, tak každou jinou práci neskutečně odbudete, máte pocit, že nic nemůžete udělat v klidu, dokud knížku nedočtete a já osobně se přistihnu i při tom, že jsem třeba celý den nebyla ani na wc:)

4) Ve dalších chvílích, kdy knihu nečtete, tak třeba jen sedíte a díváte se z okna. Když se vás někdo zeptá na co myslíte, tak většinou odpovíte: "Ale, na nic." Ve skutečnosti přemítáte nad tím, kdo může být vrah, jak tato láska dopadne nebo jestli jste na straně hlavního hrdiny nebo záporné postavy.

5) Nevím, jak vy, ale já si opravdu skvělou knihu musím dávkovat. Dělám to tak, že si knihu pořídím, očuchám ji, prozkoumám a pak ji minimálně týden všude nosím sebou, poté si přečtu obálku a předmluvu. A následně si vytvořím maximálně pohodovou atmosféru a jako při nějakém šíleném obřadu začínám pomalu pomalinku číst. Vcelku normální, ne?
6) Další znamení, že je kniha opravdu dobrá je můj syndrom nucení. Nutím svého muže, aby si ji přečetl, nutím mamču i babičku, aby ji rozhodně přečetli a pak mi řekli. Koupím ji všem svým milovaným a těm, co nemají rádi čtení, tak o této knize až do zemdlení (jejich) nadšeně a dlouze vyprávím:D

7) Skoro celou kapitolu bych mohla nazvat Sny o skvělé knize. Když předmětnou skvělou knihu nečtu, tak se mi o ní zaručeně zdá. A klidně opravdu každý den, podrobně a několikrát za sebou. Mnohdy pak musím nalistovat pár stránek zpátky a uvědomit si, kde končí realita a kde začíná můj sen.

8) Nejhorší co se mi může stát, je dočíst skvělou knihu. V tu chvilku mám šílený strach, že už nikdy nebudu číst lepší a že mě opět čeká to nové hledání, oťukávání, očuchávání a celý náročný koloběh nového seznamování se s knihou. Znáte to taky?

9) A ještě horší než je dočtení knihy je její špatný konec. Špatný, myšleno tím, že je napsaný jinak než bych chtěla. Miluji konce, které mě šokují a překvapí. Nemám ráda knihy, které začnu číst a hned vím, jak dopadnou. No a pokud by některá skvělá kniha měla otevřený konec a neexistovalo její pokračování a další díl? Tak kromě toho, že se asi zblázním, tak bych si ten konec musela asi dopsat sama. Naštěstí se mi to zatím nikdy nestalo! (ťuk ťuk ťuk)

10) Kniha Vlad - poslední zpověď: Příběh skutečného Drákuly od C.C.Humphreys. A tímto vás veřejně nutím tuto knihu číst. Tato kniha podtrhuje všechny předchozí známky skvělé knihy. Od chvilky, kdy jsem tuto knihu jedním dechem přečetla a zařadila na první místa na svůj proklatě dlouhý seznam oblíbených knih, tak hledám a pátrám po další takové....

Nespala jsem, skoro nejedla, chodila všude, ležela, jezdila v autě, venčila psíka a dokonce se i koupala ve vaně jen s tím jediným - Drákulou. Kromě toho, že se tato kniha četla skoro sama, tak jsem u ní prožila snad naprosto všechny výše uvedené situace a k tomu milion dalších emocí. Kniha je tak napínavá, dobrodružná, smyslná i drásající mé nervy, že když jsem přečetla ten neočekávatelný, šílený a naprosto neodhadnutelný konec, tak jsem zůstala jen zírat s otevřenou pusou. Opravdu zážitek!
Doufám, že už "gůglíte" a knihu sháníte!? Věřte, opravdu to stojí za to!:)

Poznali jste se v některé z výše uvedených situací? Patříte mezi nás stejně "postižené" - knihomoly? Znáte snad větší lásku než jsou knihy?

Oddaná knihám
A tímto děkuji úžasné mamince za nový přírůstek do mé myší sbírky:)17 komentářů:

 1. Celou dobu čtení článku jsem měla úsměv na tváři. To je tak strašně přesné! Moc krásně si to sepsala....a Vladu prostě musím mít!
  O všem? Ovšem!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda Miši, že v tom nejsem sama:) Jojo pak mi řekneš, jak se ti Vlad líbil:)

   Vymazat
 2. Gůglím gůglím! A vypadá to bezvadně!
  Já bych do seznamu asi přidala i to, že dobrá kniha nás rozpláče :) i když to nemusí platit vždy a u pár se mi stalo, že mě nerozbrečely, ale týden jsem z nich čuměla do blba a měsíc jsem se léčila z kocoviny :D
  Jinak bych to rozhodně doporučila Píseň krve od Anthonyho Ryana, která u mě splnila všechny uvedené body :)

  Carli and Books

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Správně, správně:) Ano s tím pláčem je to taky pravda, na to už mi ale nezbyly body, říkala jsem si, že patnáct už by bylo hodně, i když by pořád o knihách bylo co psát:) Děkuji za doporučení, vypadá to zajímavě, mrknu po knize:)

   Vymazat
 3. V každom jednom bode som sa videla! :D Najviac asi v tom, že všetkých naokolo otravujem, aby si moju obľúbenú knihu prečítali! :D A určite sa na knihu Vlad mrknem, keďže si ma celkom presvedčila, že stojí za to! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že jedeme na stejné vlně:) A ano, kniha je opravdu nej!:) Samozřejmě než najdu zase nějakou novou, která mě překvapí:)

   Vymazat
 4. Ahojky,
  tak tohle je naprosto super článek :D Jdu gooooooglit :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji a přeji příjemné googlení, kdyby něco, tak je super server databazeknih.cz, je tam i bazar:)

   Vymazat
 5. Naprosto úžasný článek a máš pravdu, kniha Vlad - poslední zpověď je vážně skvělá kniha, kterou mohu jedině doporučit. :-D Já jsem na ni narazila už asi před šesti lety, ale od té doby jsem se k ní ještě nevrátila. A tak nejspíš přišel čas, ji konečně znovu otevřít a znovu si užít příběh...

  Kdyby ses chtěla mrknout, můj komentář ke knize, protože recenzí bych to nenazývala. :-) http://literarnikoutek.blogspot.cz/2011/03/recenze-vlad-posledni-zpoved-c-c.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, jsem ráda, že se článek nebo spíš konkrétní body líbí:) Jinak teda mě si tahle kniha našla sama, já jsem vkročila do knihkupectví a babička mi řekla, ať si jednu knihu vyberu na Vánoce a tahle byla poslední a přímo přede mnou:) Jinak na recenzi ráda mrknu, děkuji:)

   Vymazat
 6. ....mám to s knížkami také tak :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to je opravdu super, že v tom příjemném bláznovství nejsem sama:)

   Vymazat
 7. Ja osobne čítam najradšej ezoterické knihy a keď je perfektná, tak ju nemôžem odložiť z ruky a celý deň ju iba čítam a čítam (ešte aj keď by som sa mala učiť). Čo je ale nevýhodou, ezoterické knihy by sa nemali čítať na jedno sústo a teda si z nej vždy zapisujem veľmi podstatné pasáže, inak by to nebolo ono (alebo si ich nejak vyznačím (napr. papierikom), aby som sa k nim vrátila :)

  Čo je dobré to musím mať aktuálne aj s extra mega GIVEAWAY

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je pravda, že ezoknihy tak ymůžu. Ale jak říkáš, ty se musí opravdu dávkovat:) No jinak mě baví i různé tajemné příběhy, ale moc takových knížek není, většina jsou hodně sci-fi a to nemám ráda:)

   Vymazat
 8. Našla jsem se v každém bodě. Musela jsem se nad tímto článkem pousmát. :)
  Find joy in the ordinary

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem ráda, že je nás opravdu víc:) To už bychom byli vcelku hezký knihomolský klub, ne?:)

   Vymazat
 9. Když jsi taková knihomolka znáš stránky Klub knihomolů? V aukcích se tam dají získat fajn kousky, taky v různých soutěžích apod. :-)
  http://www.klubknihomolu.cz/

  OdpovědětVymazat