pondělí 27. dubna 2015

Cesta za tajemnými poklady

Už jako malá jsem milovala, když se okopávala zahrada a našli jsme kousek hrníčku, kousek starého rozbitého talíře, barevný kámen a další staré věci, které pro mě byly pokladem.

Pak jsme si schválně s bráchou a sestřenkou zakopávali věci na zahradě a kreslili k nim mapu, abychom je pak mohli navzájem hledat.

Víte, že v Česku je také pár míst, o kterých se traduje, že se zde skrývá poklad?

1) Poklad na hradě Lukov
Kde se nachází: nedaleko Zlína, 3 km od obce Lukov
Pověst o pokladu: veškeré bohatství a poklady, které zdělil po smrti pána jeho syn se snažil ukrýt tak, aby jej ochránil a zachoval svému rodu. Našel tedy zedníka, který poklad zazdil. Pán odjel do války a bohužel se už nevrátil. I když se pozůstalí, zbrojnoši i sám zedník snažili po čase poklad najít, tak se jim to nepovedlo. A poklad zůstal ukryt, nikdo neví, kde přesně. Není snad na čase jít hledat?

2) Hrad Potštejn
Kde se nachází: nachází se v okrese Rychnov nad Kněžnou, Královéhradecký kraj
Pověst o pokladu: díky středověkému pravidlu oko za oko, zub za zub, rytíř sídlící na hradě uloupil a získal velké množství bohatství. K pověsti o skrytém pokladu přidává i latinský nápis v nároží paláce. Jen s přesným překladem je už léta trochu potíž....umíte latinsky?

3) Štěchovický poklad nacistů
Kde se nachází: Štěchovice, nacházející se ve středočeském kraji
Pověst o pokladu: na konci druhé světové války se snažili nacisté najít místo, kde schovají všechno své uloupené bohatství. Prvním plánem byla jižní Amerika, ovšem konce války nastal dřív než čekali a tak dle pověstí schovali poklad právě kolem Štěchovic. Měl by se nacházet v podzemí a obsahovat zlato, cenné papíry i hesla k bankovním účtům ve Švýcarsku. Jdeme prozkoumat podzemí?

4) Hrad Hazmburk (Klapý) a Napoleonův poklad
Kde se nachází: v Českém středohoří, kousek od města Libochovice
Pověst o pokladu: kopec prý ukrývá spoustu tajných míst, kde jsou schovány sudy s vynikajícím vínem. Tato vína mají podle pověsti hlídat tři vzteklí mužíci. Mimo jiné existuje pověst, která říká, že zde Napoleonova vojska ukryla nakradené zlato. Existují prý dvě cesty, jak poklad najít. Tam, kde k večeru padá stín Černé věže, kdysi stála hruška. Její stín dopadal kolem šesté hodiny na určité místo, kde má být poklad zakopán. Druhá možnost je, že je poklad zakopán na místě, ze kterého jde vidět současně hrad a střecha myslivny.

5) Gotický hrad Český Šternberk a Sázava
Kde se nachází: Český Šternberk se nachází na levém břehu řeky Sázavy, v okrese Benešov
Pověst o pokladu: Podle pověstí se otvírá země na Velký pátek. Tehdy prý i skála puká a do řeky se z ní sypou zlaté dukáty. Velmi často se stává, že lidé, kteří se tu brodí řečištěm, naleznou právě kousek zlatého plíšku. Takže plavky, opalovací krém a jít za zlatem?:)

Chtěli byste nějaký poklad najít? Máte tipy na další "kouzelná" místa?

A jaký je váš nejzajímavější objev?:)

Já mám jednoho poklada doma, když počítám i psíka, tak poklady dva. No a jinak? Pokladem je pro mě i slunce na nebi a voňavá louka, kam si můžu sednout a chvíli jen tak vnímat.

Z těch opravdových hmotných pokladů jsou to třeba kameny, které nacházím na všech možných i nemožných místech - a všechny ve tvaru srdce...

A ten zlatý, tajemný a ukrytý poklad? Ten ještě hledám a mám pořád za čím jít:)

Hledající


2 komentáře: