pondělí 23. března 2015

Speciální zážitek na hvězdárně

Vesmír je něco, co mám ráda už odmalička. Vlastně jakékoliv pozorování noční oblohy a zajímavosti o hvězdách, planetách i naší Zemi mě lákají.
Nejlepším místem, kde se dozvědět zajímavé informace je hvězdárna. Zde také probíhá noční pozorování oblohy pomocí dalekohledů a další speciální techniky. Mimo jiné zde probíhají různé výstavy a přednášky.
Na nočním pozorování oblohy jsme byli ve hvězdárně nedávno, ale tentokrát jsme navštívili novinku v brněnské hvězdárně - Digitárium.

Tato speciální "atrakce" vás překvapí nejen dokonalým obrazem, ale hlavně také fantastickým zvukem. Zažít zde můžete téměř skutečnou návštěvu vesmíru a ponořit se nejen pod vodní hladinu nebo do lidského těla, ale i do blízké budoucnosti. 
Projekt Digitária byl zahájen v dubnu 2010. Digitárium připomíná moderní kino, ale zážitek je tedy mnohem lepší. Vyberete si promítání, kdy místo je potřeba rezervovat opravdu předem, protože zájem je velký.

My jsme si vybrali digitální promítání Astronauta. Poté se usadíte do sedaček, které se vzápětí pohodlným usazením mění spíše na luxusní lehátka. A to hlavně proto, že v sále není plátno, ale veškeré dění se vysílá na sedmnáctimetrovou plochu obrovské kopule nad vámi. Zhasnou všechny rušivé světla a projekce může začít.
Díky promítání na celou kopuli máte pocit, že jste přímo v ději a občas se vám může i mírně zamotat hlava. Najednou můžete na opravdovou návštěvu do vesmíru, proletět se mezi planetami, skoro si sáhnout na hvězdy. Jakoby jste byli přímo tam!
Zážitek je to tedy opravdu velký! A o tom svědčí nejen údiv a obdivné zvolání dospělých, ale také příjemný smích, povyk a nadšení dětských návštěvníků.

Takže za mě - vřele doporučuji a chystám se na další návštěvu:)

Hvězdyobdivující








14 komentářů:

 1. Páni! To musí být skvělý. Od malička jsem se chtěla věnovat astronomii, ale nakonec mě to odválo jinam. Ale hvězdná obloha mě fascinovat nepřestane :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to super, člověk naprosto ztratí pojem o čase a hlavně se mu pak ani nechce jít zpátky do "normálního" světa:)) Vřele doporučuji to vyzkoušet!:) M.

   Vymazat
 2. Wow, to muselo být skvělé. Nikdy jsem žádnou hvězdárnu nenavštívila.

  welcometomyworld

  OdpovědětVymazat
 3. Zasnila jsem se, Míši, - trošku víc než obvykle...
  Moc hezké.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Haní to je dobře - snění je důležité a navíc taaak příjemné:) M.

   Vymazat
 4. Michelle, miluju noční oblohu, vesmír, hvězdy a všechno kolem astronomie...
  My byli nedávno s dětmi v pražském planetáriu - taky super, ale do brněnské hvězdárny se musím někdy mrknout. Je vyhlášená!
  Pěkné pozemské dny :)
  T.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Můj muž taky na vesmír nedá dopustit, jednou jsem ho dokonce nahlásila do soutěže o cestu do vesmíru:) My zase někdy mrkneme možná do té Prahy, i když jeden velký dalekohled už máme i doma a často sledujeme hvězdy, když vylezeme někam za dům na kopec nebo pole, to jsou taky příjemné zážitky:) Přeji nebeské dny na Zemi:)) M.

   Vymazat
 5. Love this! ♥
  You are making me jealous, pretty!

  adoorablee.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. I am happy, that you love it:) Observatory is really great experience.
   Have a nice time:) M.

   Vymazat
 6. Wow, to muselo být super :-) také jsem nikdy ve hvězdárně nebyla, ale po tomto článku to přehodnotím :-)
  Hezký den, K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo bylo:) Určitě tam zajděte, je to romantika a dobrodružství dohromady:) M.

   Vymazat
 7. Odpovědi
  1. Je to opravdu super, určitě zkus!:) M.

   Vymazat