úterý 3. března 2015

Paranormální jevy v sanatoriu Waverly Hills

Proč si zaslouží pověst jednoho z nejstrašidelnějších míst na světě?

Strašidelných a tajemných míst je na světě spousta, ale sanatorium Waverly Hills v USA mezi nimi vyčnívá a láká k prozkoumání. Zjevení mrtvých přízraků, duchové bloudící po chodbách, nevysvětlitelné zvuky a úzkostný pocit, který mnoha lidem brání vstoupit. Proč je toto místo plné nevysvětlitelných jevů a co zde můžete zažít?


Americké Waverly Hills, sloužící jako nemocnice se zaměřením na léčbu tuberkulózy se mění na sanatorium plné bolesti, utrpení a lékařských experimentů. Mnoho pacientů přijde hlavními dveřmi a odchází tunelem smrti. Dvě ošetřovatelky z neobjasněných důvodů páchají sebevraždu. Toto místo si získává přídomek sanatorium smrti. Pověst mu nespraví ani následná přestavba na domov důchodců. I zde totiž dochází k týrání, mučení a smrtelným operacím. Waverly Hills je lákavým místem nejen pro lovce duchů, ale všem, kteří se nebojí potkat ducha krvácející ženy, spatřit bloudící holčičku bez očí nebo nechat kolem sebe, s pocitem nepříjemného mrazení, proběhnout malého chlapce s míčem. Otázkou zůstává jestli je to vše jen hra fantazie a lidské mysli nebo tajemné přízraky, které se tu zjevují, opravdu nemohou najít klid?


Historie Waverly Hills
Budova nové nemocnice v Louisville v Kentucky je postavena nadčasově a disponuje množstvím moderního vybavení a techniky. Činnost zařízení je zahájena 26. června 1910. Waverly Hills je zpočátku standardní nemocnicí a má za úkol ulehčit okolním přeplněným nemocnicím, a co nejúčinněji bojovat proti rozšiřující se tuberkulóze. „Tuberkulóza je nakažlivá nemoc šířící se především vzduchem podobně jako obyčejné nachlazení,“ popisují nemoc odborní lékaři. Nákaza tuberkulózou se však v Kentucky rozšiřuje v epidemii a dosavadní nemocnice se stává sanatoriem, které poskytuje domov více než 100 pacientům. Pro mnohé z nich je sanatorium posledním místem života. V době epidemie jsou denně přiváženy desítky lidí, kteří zde posléze umírají. V době epidemie umírá více než 6 tisíc pacientů a doložené jsou i dvě sebevraždy personálu. Nestává se tak spásná myšlenka zachraňovat zde lidské životy a léčit rozrůstající se tuberkulózu spíše hororem?


Ojedinělá krvavá léčba nebo pokusná laboratoř?
Kromě pacientů, trpících tuberkulózou se sanatorium Waverly Hills stává místem, kam bohaté a vlivné rodiny umísťují své nepohodlné členy rodiny. Napospas osudu zde nechávají například chromé, postižené nebo rodinné příslušníky s diagnostikovanými psychickými poruchami. Tito mentálně zaostalí pacienti se dostávají i do styku s nakaženými tuberkulózou a nákaza se šíří. Proč jsou na pacientech zkoušeny mnohdy nepochopitelné, až skoro barbarské metody léčby? O tuberkulóze panuje množství pověr. Například, že nejlepším lékem proti tuberkulóze je čerstvý vzduch a dostatek ultrafialového záření. Z tohoto důvodu jsou pacienti vystavováni velkému množství slunečního nebo umělého  světla, a to v pokojích, terasách i na střeše sanatoria, v jakémkoliv počasí. Některé z léčebných metod, ale nejsou tak „šetrné“. V mnoha případech dochází ke krvavým a bolestivým zákrokům. Do plic jsou například implantovány balónky, které se plní vzduchem, aby se plíce rozšířily. Další metodou je odstranění svalů a žeber z hrudi pacientů, což má sloužit k roztažení plic a získání tak více kyslíku. Neúspěšnost této léčby dokládají desítky mrtvých, kteří podléhají následkům těchto zákroků.


Tma na konci tunelu
I přes velké procento neúspěšné léčby jsou do Waverly Hills umísťováni další pacienti a mentálně zaostalí. V roce 1924 je dokonce kvůli nedostatku místa přistavěna další budova. O dva roky později je sanatorium považováno za jedno z nejkvalitnějších zařízení pro léčbu tuberkulózy. „Duševní zdraví pacientů je stejně tak důležité jako fyzické,“ tato myšlenka je součástí filozofie sanatoria a z tohoto důvodu je ve sklepě sanatoria vybudován takzvaný tunel smrti, který má za úkol odvážet těla mrtvých pacientů. Tunel je uzavřený a vede ze sanatoria až na dolní část kopce. Je zřízen z důvodu, aby ostatní pacienti neviděli mrtvé, kterých je opravdu velké množství, a nebyli tak zbytečně vystavováni psychickému vypětí. Opravdu tato metoda šetří psychické rozpoložení pacientů? A co psychika personálu a zaměstnanců?


Záhadné sebevraždy v jednom pokoji
I přes veškeré snahy personálu a vedení sanatoria Waverly Hills, udělat z léčebny místo posledního klidu, je léčebna místem plným bolesti, pláče nemocných i křiku psychicky narušených. Nejhůře zvladatelnou částí budovy je páté patro, kde jsou umísťováni duševně nemocní pacienti, kteří jsou nakaženi i tuberkulózou. Ponurou atmosféru podtrhuje také sebevražda mladé a těhotné ošetřovatelky, která se oběsí v pokoji číslo 502, který se nachází právě ve zmíněném pátém patře. Než její tělo objeví další ošetřovatelka, tak mentálně zaostalí pacienti chodí kolem mrtvoly lhostejně několik hodin. Další sebevražda na sebe nechá čekat čtyři roky. A opět ji páchá ošetřovatelka tohoto zařízení. Je náhodou, že umírá skokem z okna pokoje číslo 502?

Poslední roky týrání a experimentů
V roce 1963 je sanatorium uzavřeno a o rok později přejmenováno na Wood Heaven Medical Services, a znovu otevřeno jako domov pro důchodce a geriatrická ozdravovna. Zanedlouho se začnou objevovat zprávy o týrání, zanedbané péči a experimentálních způsobech léčby seniorů. Pacienti jsou zde vystavováni například léčbou elektrošoky, pokládáním těžkých pytlů s pískem na hruď a experimentálním operacím, které ovšem končí smrtí. V důsledku velkého množství prokázaných pochybení, týrání a následné velké úmrtnosti je tato ozdravovna zrušena.


Strašidelné zvuky a zjevení
V roce 1982 je sanatorium nadobro uzavřeno a stává se vyhlášeným strašidelným místem s jedním z největších výskytů paranormálních jevů. Waverly Hills, později Wood Heaven zažilo spoustu bolesti, děsu, utrpení a smrti. Tajemné sanatorium zůstává opředeno množstvím tajemství a mnoho svědků se přesvědčilo, že na chodbách jsou slyšet strašidelné skřeky, bouchání dveří, rozsvěcování světel tam, kde dávno světla nejsou a zjevování postav u postelí a v pokojích. Po dlouholetém střídání majitelů přišli současní vlastníci Waverly Hills, Charlie a Tina Mattingly, s novým podnikatelským záměrem: „Chceme bývalou léčebnu přestavět na čtyřhvězdičkový hotel.“ Majitelé se také zamýšlí, jestli tímto činem neodradí všechny stávající duchy a paranormální jevy neutichnou. A pokud neutichnou, budou služby hotelu využívat jen živí návštěvníci?

Znáte příběhy o sanatoriu? Navštívili byste toto místo?

Mě stačilo zpracovat, nastudovat a napsat tento článek a měla jsem docela náročné spaní:)

Strachu zdar!
2 komentáře:

  1. Tá budova je skutočne krásna, ale to aké experimenty robili na tých ľuďoch je svinstvo :/ Kde je tá ľudskosť? :/

    OdpovědětVymazat
  2. No mě z té budovy spíš mrazí a hlavně z toho co se tam událo...šílená představa...

    OdpovědětVymazat