neděle 22. března 2015

8 x Tajemno na českých hradech a zámcích

...aneb věděli jste kdo, kde a s kým...straší?:)
Hradů a zámků máme u nás spoustu a některé z nich jsou opravdu lákavé nejen kvůli historii, ale také kvůli legendám, které se o nich povídají. 

Tak pojďme spolu na takovou menší nedělní procházku po památkách, které sami vyprávějí příběhy...

1) Zámek Červená lhota
Kde se nachází: nachází se ve východní části jižních Čech
Co se povídá: o tomto zámku traduje krvavá pověst, která je více než děsivá. Pověst říká, že dcera dávných majitelů odmítala víru v Boha a nechtěla navštěvovat ani zámeckou kapli. Ve vzteku jednoho dne vyhodila z okna zámku do vody posvátný kříž. V tu chvíli se místnost zaplnila pekelným zápachem a v místnosti se objevil čert. Popadl nebohou dívku a táhl ji sebou do pekla. Před tím než čert i s dívkou zmizel, tak namaloval její krví na zeď zámku krvavý kříž. Ten pak nešel žádným způsobem odstranit ani smazat. Jediným způsobem bylo jej přemalovat, a proto je celý zámek natřen na červeno, aby kříž splynul s omítkou...to však nemusí znamenat to, že již neexistuje a nemůže se znovu viditelně objevit...

2) Zámek Milotice
Kde se nachází: nachází se na jižní Moravě, ve městě Milotice
Co se povídá: o tomto zámku s překrásnou zámeckou zahradou se traduje, že se zde v noci prochází hraběnka v černém a smutečním šatu, která za sebou nechává tmavé stopy. Kastelán zámku sám tyto stopy potvrdil a zároveň uvedl, že do zámku se nikdo v tu dobu nemohl dostat. Otisky bosých nohou byly černé a mazlavé, a nešly nijak odstranit, zmizely až časem. Mimo jiné se zde zjevuje ještě duch kaplana, kterého v pomatení smyslů a žárlivosti zastřelil hraběnčin manžel...

(Poznámka z mého zažitého - Když jsem byla před pár lety na noční prohlídce, tak jsme se s kamarádkou zatoulaly na zahradě, nevěděly jsme, že prohlídka už začala a hledaly jsme kudy jít. Uviděly jsme nějakého muže, který byl celý v černém a v domnění, že je to také návštěvník se za ním vydaly. On začal zrychlovat až skoro běžel a my stále za ním. Pak zaběhl do tunelu z keřů, které jsou pro zámeckou zahradu typické. A my hned po něm do toho tunelu vešly také. A ten muž nikde. Nebyl ani venku, když jsme vylezly, ani nikde kolem. Uviděly jsme, že průvodce svolává lidi do zámku, aby mohla noční prohlídka začít a tak jsme se rychle rozběhly k ostatním. Skoro jsme na toho zvláštního muže zapomněly. Ovšem dech se nám zatajil, když noční prohlídka jen u svíček končila v zámecké kapli a zde průvodce na rozloučenou pronesl: "A dávejte si dobrý pozor, protože v zámku nebo zahradě se může toulat muž, celý v černém, duch zámeckého kaplana, který hledá cestu a rozhřešení...")

3) Hrad Pernštejn
Kde se nachází: nachází se ve východním okraji Českomoravské vrchoviny, v městyse Nedvědice
Co se povídá: už při vstupu do hradu na vás dýchne tajemná atmosféra. Hrad byl prý rájem alchymistů a zažil i nebezpečné zahrávání si s okultismem. Nejznámější legendou je zde smrtící kámen, o kterém se říká, že, kdo se jej dotkne - do roka zemře. Mimo jiné zde bloudí bílá paní, kterou má být komorná Eliška, která se místo mší nejraději parádila před zrcadlem. A kvůli tomuto hříchu musí za trest bloudit hradem a nenalézt tak nikdy věčný klid...

4) Zámek Zbiroh
Kde se nachází: nachází se v blízkosti Brd, v křivoklátských lesích
Co se povídá: o tomto zámku se traduje, že je zde cítit obrovská síla a energie tryskající odněkud z nitra Země. Za doby druhé světové války zde mimo jiné probíhaly magické rituály a dodnes je na tomto místě sdružována energie. Mnoho legend se také váže k ručně vykopané, navíc jedné z nejhlubších studní v Evropě. Zde se do dnešního dne nalézají různé předměty, munice, možné válečné dokumenty a další.

5) Hrad Sovinec
Kde se nachází: nachází se v okrese Bruntál, v Nízkém Jeseníku
Co se povídá: o tomto hradě se povídá, že se zde objevuje bíle nebo černě oděná paní, a také šedý skřítek. Zjevují se prý nejčastěji na pátém hradním nádvoří. Na třetím nádvoří se dokonce našly dvě zazděné kostry a celkový pocit z hradu je velmi pozoruhodný. Nepříjemné pocity střídají závany studeného větru, a to i v bezvětří. Kolem se mihotají stíny postav a tu a tam se ozývají nevysvětlitelné zvuky...

6) Zámek Konopiště
Kde se nachází: ve středočeském kraji, blízko města Benešov
Co se povídá: k hradu patří nespočet nepřístupných lesů, o kterých mnohdy nevědí ani turisté. Tato místa jsou svědky nepříjemných událostí z dob války. A právě v těchto lesích jde prý cítit něco velmi zvláštního. I když jsou lesy plné zvěře, tak je zde absolutní ticho. Jakoby zde nebyl ani živáček. Ve větru se skoro nehýbají větve stromů, není slyšet ani zpěv ptáků, ale přesto jako by jste zde nebyli sami....jediné co se občas ozve je zvuk blížících se kroků, a když se rychle otočíte?...nikde nikdo...nebo snad ano?

7) Hrad Zvíkov
Kde se nachází: nachází se v jižních Čechách, zhruba 20 km od města Písek
Co se povídá: nejvíce pověstí panuje o hradní věži, ve které prý číhá smrt. Tato čtyřhranná Hlízová věž zvaná Markomanka ukrývá tajemné vyryté texty, které mají být prokletím, jež dosud nebylo zcela vyluštěno. Mimo jiné se tvrdí, že je na hradě schován poklad, který hlídá rarášek. Říká se, že kdo by zde strávil noc, tak jej rarášek prokleje a do roka jej stihne smrt...

8) Hrad Svojanov
Kde se nachází: nachází se v pardubickém kraji, v okrese Svitavy, v blízkosti městyse Svojanov
Co se povídá: podle pověstí se z lesa od hradu ozývá dětský pláč, který má patřit synovi hospodáře, který se zde oběsil na počátku třicetileté války, kdy celou jeho rodinu pobila tlupa polských jezdců. Jediný kdo přežil byl právě malý synek, který se posléze ztratil, neznámo kam. Možná ještě někde kolem zámku bloudí s tou podivnou bílou postavou, která se zde zjevuje na hradním nádvoří a u vstupu do sklepení...

Pomalu začíná jaro a krásné počasí tak vyloženě svádí k výletům a toulkám po okolí. Není nad to udělat si třeba celodenní výlet a navštívit některou ze zmíněných památek. 

Tak kam půjdeme nejdříve?

Jak často chodíte na hrady a zámky?  A zažili jste tam někdy něco tajemného?

Dychtivá po nových zážitcích 
a vyprávění, u kterých běhá mráz po zádech


10 komentářů:

 1. To je super článek! No na zámek do Milotic bych se na noční prohlídku opravdu nevydala :D Když jsem byla menší, tak jsme často s našima navštěvovali zámky, ale teď to nějak pominulo. Ráda bych se podívala třeba do Lednice nebo do Hluboké :)

  Life by Peggy

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji:) No já jsem čekala, že to bude jen taková malá noční procházka, žádné drama:) Jinak Lednici i Hlubokou doporučuji, tam jsem byla i víckrát:) M.

   Vymazat
 2. Super článek, miluju hrady a zámky. V Miloticích i v Červené Lhotě jsem byla. Nejvíce se mi líbila návštěva Lednice a jejího areálu, kde jsme se povozili i v koňském povozu. :-)

  welcometomyworld

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že se článek líbí:) Lednice je krásný zámek a hlavně také to okolí. Musím vypátrat, jestli i tam straší, myslím, že nějaká legenda nebo pověst se určitě najde:) M.

   Vymazat
 3. Ten hrad Pernštejn sa mi páči asi najviac. Keď raz zavítam do ČR tak dúfam že sa mi podarí navštíviť ho :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě se tam stav:) A okolí je taky moc krásné, navíc v lesích okolo roste spoustu malin a lesních jahod, chodila jsem s plnými hrstmi:) M.

   Vymazat
 4. Do Milotic jezdíme často, máme to blízko a pořád se mi líbí, ikdyž jsme tam byli už snad stokrát....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky jsem v Miloticích bývala skoro tak často jako doma:) Když jsme byli malí, tak se vždy babička zeptala co chceme dělat a naše jednoznačná odpověď byla: "Milotice"!:) Vždy jsme chtěli najít hlavně paví péro:)) M.

   Vymazat
 5. Super článek :-)
  Do Milotic bych na noční prohlídku nešla a už vůbec ne po tomto článku :-D
  Hezký den, K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji:) No já bych šla klidně znovu, já se vždycky chci bát a pak si za to nadávám:) M.

   Vymazat