pondělí 23. února 2015

Plněné žampiony...

Žampiony a vlastně veškeré houby mám moc ráda. Celkově mi chutná jídlo z lesa:) Ale teda opravdu jen to rostlinné. I když se u nás doma někdy najde i nějaká ta divočina, moc často to nemusím.

Plněné a poté zapečené žampiony jsou opravdová lahůdka. Může to být chuťovka pro návštěvy nebo rychlá a vydatná večeře.Potřebujete: 
10 velkých žampionů (počet je opravdu libovolný) 
kousek másla
niva 
1 cibule
strouhanka
kmín
sůl
pepř

Postup:
Nejdříve si očistíme a oloupeme žampiony. Pak odkrojíme nebo odkroutíme nožičky, které nakrájíme na jemno. Oloupeme a pokrájíme si cibuli. Na pánev pak dáme kousek másla a kapku oleje, aby se máslo nepřepalovalo. 

Pak do pánve přihodíme nakrájenou cibuli a pokrájené nožičky žampionů. Necháme podusit. Přidáme kmín, sůl a pepř. Nakonec přidáme nastrouhanou nivu a odstavíme z plamene.

Žampionové kloboučky naskládáme na plech. Můžete jej vyložit pečícím papírem, my jej vymazáváme kapkou oleje, abychom jej pak mohli vytírat chlebem:) 

Poté na každý klobouček klademe lžíci nožičkovo-nivové směsi. Nakonec mírně zaprášíme naplněné kloboučky strouhankou. A dáme do trouby zapéct na 200° zhruba 15-20 minut.

Podáváme s čerstvým pečivem, můžou být i brambory.Už, aby se daly houby zase sbírat v lese!

Tak dobrou chuť:)

Houbymilující

4 komentáře:

 1. žampiony máme také rádi:-) - plněné jsme už dlouho neměli, mám nějaké v ledničce, ale jsou drobné, asi budou k večeři v jiné podobě. A taková žampionová polévka:-) ňam. Jeden rok jsme si koupili "žampionovou zahrádku" a chodili sklízet plodnice do sklepa:-) a mamka je má každý rok:-) ahoj Zuzana

  OdpovědětVymazat
 2. No já jsem teda taky plnila vcelku malé, ale jen pár, ze zbytku jsem udělala žampionovou omáčku:) Polévku ani neznám, jak se dělá?:) Jéé žampiónovou zahrádku jsme měli taky, teď už mají naši ve sklepě jen hlívu:) M.

  OdpovědětVymazat
 3. Takové dobroty můžu, plním mletým masem:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To zní taky dobře, děkuji a určitě někdy vyzkouším:) M.

   Vymazat